bliskociebie

Kopi Luwak – najbardziej ekskluzywna kawa świata

0

Kopi Luwak - najbardziej ekskluzywna kawa świata!

Trudno uwierzyć w sposób w jaki uzyskiwana jest kawa Kopi Luwak, ale to właśnie dlatego jest ona najrzadszą i najdroższą kawą na świecie. Kawa ta pochodzi z Indonezji położonej w południowo-wschodniej Azji. Żyje tam stworzenie, które miejscowi nazywają Luwak, zaś pod nazwą tą kryje łaskun palmowy (Paradoxurus hermaphroditus), czyli mały drapieżny ssak z rodziny wiwerowatych (Viverridae), bez którego kawa Kopi Luwak by nie istniała.

 

Skąd się bierze Kopi Luwak?

Skąd się bierze Kopi Luwak?

Sama nazwa kawy pochodzi właśnie od tego jak lokalni nazywają to małe zwierze. Kopi jest Indonezyjskim słowem dla kawy, a Luwak jest lokalną nazwą dla zwierzęcia bez którego kawy by nie było. Dlaczego Luwak, czyli łaskun palmowy (spotyka się też określenie cyweta), jest tak ważny dla najdroższej kawy świata? Można przecierać oczy ze zdumienia, a niektórzy ludzie mogliby uznać to za obrzydliwe, ale to właśnie łaskun jest odpowiedzialny za powstawanie tej ekskluzywnej kawy. W jaki sposób jest odpowiedzialny? Łaskun żywi się owocami kawowca, do spożycia wybiera tylko te świeże i najlepsze – następnego dnia są one wydalane. Następnie ziarna są zbierane przez farmerów, potem dokładnie czyszczone i suszone na słońcu, aby w końcu poddać je dalszej obróbce. Brzmi niesamowicie, ale właśnie dzięki przejściu przez układ pokarmowy łaskuna, gdzie ziarna kawy są fermentowane przez procesy trawienne, gorzki smak ustępuje dzięki rozbiciu białek, a kawa zyskuje nowy niezwykle bogaty smak i aromat z wyraźnie wyczuwalnymi nutami czekolady i karmelu.

 

Najdroższa kawa świata

Pracochłonny i nietypowy sposób pozyskiwania surowca sprawia, iż roczny zbiór ziaren kawy Kopi Luwak plasuje się na poziomie około 400 kg, co sprawia, że za jeden kilogram tego eksluzywnego rarytasu trzeba zapłacić grubo ponad 1500 zł, a to czyni kawę Kopi Luwak jedną z najdroższych kaw na świecie. Czy to znaczy, że tylko najbogatsi mogą skosztować tej niezwykłej kawy? Nic bardziej mylnego. Ziarna tej rzadko spotykanej kawy można nabyć w mniejszych ilościach, a tym samym w dużo bardziej przystępnej cenie, więc każdy kto zapragnie, przynajmniej przez chwilę, delektować się bogatym smakiem Kopi Luwak może tak uczynić. Warto dać się oczarować smakowi tego ekskluzywnego napoju, gdyż podobno ma też obszerne właściwości prozdrowotne.

 

Czy picie kawy Kopi Luwak jest korzystne dla zdrowia?

Korzyści zdrowotne picia kawy

Okazuje się, że tak, Kopi Luwak korzystnie wpływa na zdrowie. Wypicie przynajmniej jednej filiżanki dziennie nie tylko doda energii, ale również pozytywnie wpłynie na stan zdrowia. Oto jakie benefity zdrowotne przynosi picie kawy Kopi Luwak:

  1. Zapobiega nowotworom: Badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców z medycznych szkół uniwersytetu Harvarda (Harvard Medical School) wykazują, iż ludzie, którzy piją kawę są o 50 procent mniej podatni na choroby nowotworowe. Badano przede wszystkim przypadki nowotworu piersi, jelita i odbytu. Inne badania przeprowadzone przez naukowców Journal of Nutrition, iż kobiety, które piją 4 filiżanki kawy dziennie zmniejszają ryzyko raka piersi, aż o 38 procent.

  2. Pomaga w cukrzycy: Kawa Kopi Luwak jest skuteczna przy cukrzycy typu 2. Oczywiście, jeśli kawa będzie wypijana z dużą ilością cukru to wtedy osiągnie się raczej odwrotny skutek, jednakże pomijając to kuriozum, Kopi Luwak może pomóc ograniczyć rozwój cukrzycy o połowę, czyli aż o 50 procent, przy piciu 4 filiżanek kawy dziennie. Artykuł został opublikowany przez czasopismo Journal of Agricultural and Food Chemistry w 2012 roku.

  3. Chroni przed chorobą Parkinsona: Amerykańska Akademia Neurologi (American Academy of Neurology) opublikowała w 2012 roku artykuł w którym napisano, że ludzie, którzy dostarczają do organizmu kofeinę są mniej podatni na rozwinięcie się choroby parkinsona. Według doktora Ronalda Postumy po sześciu tygodniach ludzie, którzy suplementowali się kofeiną byli w mniejszej grupie ryzyka niż ci, którzy tego nie robili.

  4. Zmniejsza ryzyko wystąpienia kamicy żółciowej: Wyniki badań, które zostały opublikowane w amerykańskim czasopiśmie Gastroenterology w 2002 roku pokazują, że ryzyko zachorowania jest mniejsze o 25 procent u kobiet, które regularnie piją 4 filiżanki lub więcej kawy dziennie. Wyniki te zostały uzyskane w słynnych badaniach uniwersytetu Harvarda, Pielęgniarskie Badana nad Zdrowotnością (Nurses’ Health Study) w których przebadane zostało ponad 80 tysięcy kobiet przez ostatnie 20 lat. Wcześniejsze badania wykazały, że ryzyko zmniejsza się również u mężczyzn.

  5. Depresja: Badania przeprowadzone przez uniwersytet Harvarda opublikowane w artykułe czasopisma Archives of Internal Medicine pokazały, iż kobiety, które piją do 3 filiżanek kawy dziennie mają zmniejszone ryzyko wystąpienia depresji aż o 15 procent. Kobiety, które piją 4 lub więcej filiżanek kawy obniżają to ryzyko aż o 20 procent.

  6. Ból mięśni: Picie przynajmniej 2 filiżanek kawy po treningu może zmniejszyć potreningowy ból mięśni aż o 48 procent. Takie wnioski zostały opublikowane w czasopiśmie Journal of Pain w marcu 2007 roku.

  7. Chroni zęby: Kawa Kopi Luwak ma szczególnie dobroczynny wpływ na zęby. Trudno w to uwierzyć, ale kawa ta faktycznie posiada właściwości anty-bakteryjne i nie przylega do zębów tak jak zwykłe kawy. Badania pokazały, że picie przynajmniej 1 filiżanki Kopi Luwak dziennie zmniejsza ryzyko wystąpienie nowotworu języka.

  8. Łagodna dla żołądka: W przeciwieństwie do zwykłej kawy, Kopi Luwak jest łagodna dla żołądka. Dzięki mniejszej kwasowości naparu, jest to idealna poranna kawa dla wszystkich, którzy cierpią na problemy żołądkowe.

 

Gdzie kupić?

Jest wiele miejsc w których można nabyć kawę Kopi Luwak, ale najlepszym wyborem, który zaoszczędzi czas i nerwy, będzie wybranie naszego sklepu. Oferujemy pewność pochodzenia i najwyższą jakość towaru.

Gdzie kupić kawę Kopi Luwak?

 

Kup teraz kawę Kopi Luwak w naszym sklepie

Kup teraz kawę Kopi Luwak na Allegro

bliskociebie Komentarze do wpisu (0)

bliskociebie do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
facebook
Sklep internetowy Shoper.pl